Måndag: Rödbestssoppa
Tisdag: Broccolisoppa
Onsdag: Krämig Laxsoppa
Torsdag: Citrondoftande kycklingsoppa
Fredag: Amerikansk Chili
Lördag: Röd Curry med Mango & Högrev
Facebook feed
Det är bäst att ni börjar göra er redo: Morotskakans dag närmar sig! Mjuk och saftig, med syrlig frosting som smälter i munnen! ![]()
Vår morotskaka har en intressant historia. Vårt recept härstammar från 1992, som togs fram av Angela Steinbrenner och Urban Nyberg inför Arlas tävling "Smaka på Europa" i och med lanseringen av Kesella. ✨️![]()
Den var dock lite före sin tid, och det tog några år för morotskakan att leta sig in i folkets hjärtan. Men nu är den är kärt inslag och en bestående favorit hos oss! 🥰![]()
Kom ihåg att du har 10 % rabatt om du förbokar din morotskaka eller morotsmuffins via vår webbshop! https://shop.steinbrenner-nyberg.se/sortiment/kakor--langder-58
... Se merSe mindre
Kreativitet och semleglädje uppmuntras! 😍 Nu anordnar vi vår största tävling hittills, när det ändå är årets största bakelsetid!![]()
Så här tävlar du:![]()
☕ Gilla detta inlägget.
☕ Ta ett foto på din S&N-semla. (Eller en video!)
☕ Publicera din bild på instagram eller facebook och tagga oss! (Om du har privat konto går det bra att även skicka din bild i DM till oss.)![]()
Lycka till!
... Se merSe mindre
Självklart har vi alternativ på semlor utan gluten och laktos! Bakade på mjöl utan gluten och laktosfri grädde. 😍![]()
Med nymalen kardemumma, en fyllning på 67 % mandel som rostats och äkta vaniljstång. Det är för oss en riktig semla! 💪![]()
Glöm inte göra en beställning på vår hemsida när många semleälskare ska enas på en semlefika! ![]()
https://shop.steinbrenner-nyberg.se/sortiment/semlor-146
... Se merSe mindre